Niniejszy blog to odpowiedź na zaczynanie i kończenie dnia ze smartfonem, na kompulsywne scrollowanie i inne prozaiczne problemy codziennego życia w cyfrowym świecie.
To jedyny taki blog o edukacji medialnej. Nie tyle edukujący medialnie w celu nabywania nowych technologicznych umiejętności, ile pomocny w wytworzeniu postaw, potrzebnych dla zachowania wolności i świadomości w świecie mediów – przede wszystkim w świecie popularnych mediów społecznościowych rządzonych przez nieobiektywne algorytmy, przepełnionych kryptoreklamą, fakenewsami i teoriami spiskowymi.
„Media i my” to blog skupiający się przede wszystkim na zjawisku przywiązania do mediów, starający się dotrzeć do prawdy o nas, ludziach XXI wieku, otoczonych zewsząd smart-ekranami a najmniejszy z nich mających zawsze przy sobie.
Blog ma skłaniać do refleksji, której dzisiaj często sobie skąpimy. Ma zaciekawić i zainspirować do korzystnej zmiany. Ma obudzić świadomość mediów, ich wpływu na nasze myślenie, relacje... po prostu życie. Mówi się, że brak dziś autorytetów, ale to media są mentorem. Nie kwapią się jednak do uświadamiania swoich odbiorców, jak wpływają na ich postrzeganie świata.
Zakładając bloga „Media i my”, stawiam tezę o kluczowej roli edukacji medialnej w zadbaniu o świadome wolne życie uczestników zmediatyzowanej kultury, czyli nas wszystkich.
Przyglądamy się naszemu życiu w kontekście kulturowym naszego środowiska. Jest tu brana pod uwagę kultura popularna wraz z promowanymi przez nią wartościami. Blog to próba odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata, zgodnie z definicją Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji „(…) edukacja medialna może obejmować różne treści i być realizowana w różnych formach (…) (edukacja medialna) to proces kształtowania i upowszechniania umiejętności świadomego i krytycznego korzystania ze środków społecznego przekazu”.